Незамінні амінокислоти

Незамінні амінокислоти – необхідні амінокислоти, які не можуть бути синтезовані в тому чи іншому організмі, зокрема, в організмі людини. Тому їх надходження в організм з їжею необхідно.

Незамінними для людини і тварин є 8 амінокислот: валін, ізолейцин, лейцин, лізин, метіонін, треонін, триптофан і фенілаланін.

Вміст незамінних амінокислот в їжі

  1. Валін міститься в зернових, м’ясі, грибах, молочних продуктах, арахісі, сої.
  2. Ізолейцин міститься в мигдалі, кеш’ю, курячому м’ясі, турецькому горосі (нут), яйцях, рибі, сочевиці, печінці, м’ясі, жита, більшості насіння, сої.
  3. Лейцин міститься в м’ясі, рибі, буром рисі, сочевиці, горіхах, більшості насіння.
  4. Лізин міститься в рибі, м’ясі, молочних продуктах, пшениці, горіхах.
  5. Метіонін міститься в молоці, м’ясі, рибі, яйцях, бобах, квасолі, сочевиці і сої.
  6. Треонін міститься в молочних продуктах і яйцях, в помірних кількостях в горіхах і бобах.
  7. Триптофан міститься в вівсі, бананах, сушених фініках, арахісі, кунжуті, кедрових горіхах, молоці, йогурті, сирі, рибі, курці, індичці, м’ясі.
  8. Фенілаланін міститься в яловичині, курячому м’ясі, рибі, соєвих бобах, яйцях, сирі, молоці. Також є складовою частиною синтетичного цукрозамінника – аспартама, активно використовується в харчовій промисловості.

Компенсація незамінних амінокислот

Незважаючи на те, що самостійно організм не здатний синтезувати незамінні амінокислоти, їх недолік в деяких випадках все ж може бути частково компенсований. Так наприклад недолік що надходить разом з їжею незамінного фенілаланіну може бути частково заміщений замінним тірозіном. Гомоцистеїн разом з необхідною кількістю донорів метильних груп, знижує потреби в метіоніні, а глутамінова кислота частково заміщає аргінін. У той же час необхідно відзначити, що недолік хоча б однієї незамінної амінокислоти, призводить до неповного засвоєння і інших амінокислот. В таких умовах розвиток організмів безпосередньо залежить від того незамінного речовини, недолік якого відчувається найбільш гостро (закон мінімуму Лібіха). Так само необхідно пам’ятати, що для різних видів організмів список незамінних амінокислот в деяких випадках різний.